Mobiserwis — serwis tabletów

Blog

 • Wymiana ekranu dotykowego w tablecie

  Urządzenia elektroniczne wymagają delikatnego i uważnego traktowania – w innym przypadku narażamy się na ryzyko, że nasz ulubiony gadżet ulegnie zniszczeniu. Najczęstszymi usterkami w przypadku sprzętów elektronicznych są problemy wynikające z upadków. Nieszczęśliwe wypadki odbijają się przede wszystkim na kruchej części urządzenia, jakim jest ekran.

  Usterkom podlegają bardzo często ekrany urządzeń takich jak tablety. Naprawa tabletów, a ściślej – ich ekranów – nie jest skomplikowaną kwestią, jednak warto mieć świadomość, jak serwisy tabletów przeprowadzają tego typu renowację.

  Wyróżniamy dwa typy ekranów dotykowych w tabletach – oporowe i pojemnościowe. Obecnie oporowe zostały niemal całkowicie wyparte z rynku. Pojemnościowe ekrany różnicujemy na nieklejone do wyświetlacza oraz klejone. Pierwsze z nich są zdecydowanie łatwiejsze w demontażu oraz montażu, dzięki obecności wolnej przestrzeni miedzy wyświetlaczem LCD a digitizerem oraz mocowaniu przy pomocy taśmy obustronnej. Ekrany klejone do wyświetlacza mocuje się z użyciem kleju światło utwardzalnego LOCA.

  Po zdemontowaniu zniszczonego ekranu dotykowego, nowy należy zamocować ze szczególnym przestrzeganiem zasad, co do tego, z jakim ekranem mamy do czynienia. Do wklejenia nowej szybki wymagana jest obecność ramek pozycjonujących wyświetlacz i szkło, co z kolei jest niezwykle istotne dla zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy tymi dwoma elementami. Ekran pojemnościowy klejony mocujemy z użyciem kleju LOCA, naświetlanego z użyciem lampy UV o odpowiedniej mocy. Ekran nieklejony mocujemy z wykorzystaniem taśmy klejącej obustronnej.

  Po wymianie ekranu dotykowego w naszym urządzeniu rozsądnie jest zabezpieczyć go przed kolejnym rozbiciem. Najlepszymi metodami dla ochrony ekranu dotykowego jest nałożenie folii ochronnej, która da nam gwarancję zabezpieczenia przed porysowaniem powierzchni oraz pokrowca plastikowego lub gumowego z rantem wychodzącym minimalnie nad ekran. Dzięki temu, podczas potencjalnego upadku urządzenia ekran nie będzie miał bezpośredniej styczności z podłożem, a tym samym – uniknie pęknięcia lub rozbicia.

  Wymiany zepsutego ekranu można dokonać w serwisach w większych, polskich miastach, takich jak Olsztyn. Przykładem jest Mobi Serwis – firma oferująca m.in. wymianę ekranów dotykowych w tabletach i innych urządzeniach elektronicznych.Wymiany zepsutego ekranu można dokonać w serwisach w większych, polskich miastach, takich jak Olsztyn. Przykładem jest Mobiserwis – firma oferująca m.in. wymianę ekranów dotykowych w tabletach i innych urządzeniach elektronicznych.